Ako hodnotíme prístupnosť (FAQ)

Manuálne vs. automatické testovanie

Na internete je dostupných množstvo nástrojov pre automatické testovanie. Prax ukazuje, že aj tie najdokonalejšie dokážu spoľahlivo identifikovať okolo 30 % kritérií úspešnosti, pričom produkujú množstvo falošne negatívnych, ale aj falošne pozitívnych zistení. Všetky naše testovania robíme manuálne, s efektívnym využitím niektorých automatizovaných nástrojov tzv. polo-automatizovanej kontroly. Je teda automatické testovanie zbytočné? Vôbec nie, našim klientom odporúčame nastaviť si automatické testovanie a pravidelne s jeho pomocou kontrolovať celé webové sídlo. Pomôže tak odhaliť prípadné nedostatky v novo-zverejňovanom obsahu alebo identifikovať už neaktuálny obsah.

Aký je rozdiel medzi zjednodušeným a hĺbkovým testovaním?

Pri zjednodušenom testovaní testujeme domovskú stránku a vybraný obsah, na ktorý táto stránka v prvej úrovni odkazuje. Nejde o komplexný audit, ale o rýchle a efektívne úvodné zhodnotenie stavu prístupnosti daného sídla alebo služby. Aj toto testovanie robíme manuálne, pretože aj pri ňom sa zameriavame na reálnu prístupnosť pre všetky skupiny znevýhodnených používateľov. Správa z takéhoto monitoringu obsahuje zoznam porušení kritérií úspešnosti WCAG spolu s prvým zisteným príkladom takéhoto porušenia. Neobsahuje navrhovaný spôsob odstránenia týchto porušení. Ak je dané kritérium úspešnosti porušené viackrát, je uvedený len prvý alebo typický príklad týchto porušení.

Je potrebné testovať aj súlad s EN 301 549? Nestačia kritériá úspešnosti WCAG?

EN 301 549 v. 3.2.1 obsahuje všetky kritériá úspešnosti WCAG 2.1, avšak prináša aj svoje vlastné požiadavky a presne špecifikuje, ktoré kritériá úspešnosti sa týkajú webových stránok, mobilných aplikácií, hardvéru a ostatného softvéru. Pre štátnu a verejnú správu platná legislatíva v EÚ, a teda aj na Slovensku, vyžaduje súlad s normou EN 301 549 v. 3.2.1. Pre súkromný sektor síce táto norma nie je explicitne uvedená v legislatíve, no je odporúčaná ako technický štandard na zabezpečenie prístupnosti digitálnych služieb a výrobkov. Určuje ju Európsky výbor pre normalizáciu v oblasti elektrotechniky (CEN, CENELEC a ETSI) a používa sa ako referenčný rámec pre splnenie požiadaviek antidiskriminačných predpisov a smernice o prístupnosti. Testovať WCAG teda nestačí, avšak napríklad v prípade webových stránok či textových dokumentov je rozdiel medzi testovaním voči WCAG 2.1 na úrovni A a AA a testovaním voči EN 301 549 v. 3.2.1 minimálny.

Stačí mať jedno vyhlásenie o prístupnosti za právny subjekt?

Nie. Ak poskytujete aj mobilnú aplikáciu, na každej platforme musí mať svoje vlastné vyhlásenie o prístupnosti. Rovnako ak poskytujete služby na rôznych doménach alebo samostatných webových sídlach, každé z nich má mať svoje vlastné vyhlásenie o prístupnosti.

Prečo neposkytujeme nástroj, ktorý pomôže stránku / dokument / aplikáciu automaticky sprístupniť?

Takéto nástroje existujú (tzv. overlays), ale ich zakúpenie a implementáciu neodporúčame a neodporúča ich ani Európska komisia prostredníctvom svojej skupiny Web Accessibility Directive Expert Group. Dôvod je ten, že sa zameriavajú len na konkrétne druhy znevýhodnení a nedokážu zabezpečiť plný súlad s požiadavkami, ktoré kladie legislatíva. Používateľom sa vnucuje konkrétna asistenčná technológia a nemôžu si tak vybrať vlastnú, reálny dopad na prístupnosť je teda okrajový a len pre niektorých používateľov. Časom náklady na takéto riešenie vysoko prevýšia náklady spojené so skutočným sprístupnením webovej stránky, ktoré prinesie okrem praktickej prístupnosti pre všetkých aj lepšiu použiteľnosť, má pozitívny vplyv na SEO a samozrejme zabezpečí súlad s legislatívou.

Využívame umelú inteligenciu (AI)?

Umelá inteligencia (AI) má v oblasti prístupnosti rastúce uplatnenie, predovšetkým ako efektívna asistenčná technológia pre istý typ znevýhodnených používateľov (ľudia s poškodeniami zraku, či sluchu, okrajovo v motorickými obmedzeniami). Stále sa hľadajú riešenia ako s využitím umelej inteligencie pomôcť napríklad kognitívne znevýhodneným.
Umelá inteligencia dnes vie významne pomôcť napríklad pri OCR a tagovaní (aplikovaní značiek pre prístupnosť) PDF dokumentov, avšak výsledok jej práce si stále vyžaduje manuálne korekcie. Takisto pomocou AI je možné generovať titulky či automatizovaný prepis zvukových záznamov alebo prenosov. V tejto oblasti vám vieme navrhnúť a predstaviť optimálne riešenia pre vaše konkrétne situácie.
Vývoj v oblasti umelej inteligencie pozorne sledujeme a v prípade sprístupnenia nových efektívnych nástrojov sme pripravení začleniť ich po otestovaní do nášho workflow či ponúknuť ich našim klientom.

Čo garantujeme

Garantujeme správnosť našich zistení ako aj súlad navrhovaných riešení. Vyhlásenia o prístupnosti sú garantované ku dňu ich vypracovania. V rozporných konaniach našim klientom vieme vypracovať odborný posudok. Ak sa zistí, že sme pri našich záveroch pochybili, náš klient má nárok na vrátenie peňazí. Zodpovednosť za prístupnosť zverejňovaného obsahu má klient.