Máte už len 100 dní, aby boli vaše služby prístupné.

Už len 100 dní…

Do nadobudnutia účinnosti Európskeho aktu o prístupnosti zostáva už len 100 dní, sa blíži.

Len žiadnu paniku…

V prvom rade si overte, či sa vás Európsky akt o pristupnosti (EAA) týka. Ale veľmi stručne, ak máte e-shop, mobilnú aplikáciu, webové stránky, na ktorých ponúkate akékoľvek služby, alebo posielate koncovým spotrebiteľom elektronické faktúry, EAA sa vás týka. Ak si nie ste istý, overte si to našim testom. B2B sa EAA netýka, ale ak ponúkate službu, ktorú vaši partneri ponúkajú zákazníkom – koncovým spotrebiteľom, tak len prenášate problém na nich a buď o týchto partnerov prídete, alebo oni začnú prenášať zodpovednosť na vás. Vyberte si, čo je horšie… Ak ponúkate služby či tovary aj v zahraničí, je potrebné konzultovať aj miestnu legislatívu, lebo v niektorých krajinách môže byť spôsob implementácie EAA prísnejší ako u nás.

Prečo je prístupnosť dôležitá? Vypočujte si podcast s nami, ktorý natočil Denník N. Naposledy sme o prístupnosti hovorili aj pre Basta Digital.

Keep calm and start shipping accessible code. Accessibility.sk
Accessibility Doctors

Čo všetko musí byť prístupné?

Stručne? Všetko. Ale postupne. Dôležité je pozrieť sa na celé spektrum poskytovanej služby a komunikácie so zákazníkom. Okrem webovej stránky, mobilnej aplikácie, platobných procesov a pod. nezabudnite ani na:

  • zverejnené dokumenty, predovšetkým zmluvné či obchodné podmienky a iný právne záväzný obsah,
  • elektronické faktúry,
  • návody či inštrukcie k predávaným výrobkom a službám,
  • prístupnú nápovedu a zákaznícku podporu,
  • elektronickú komunikáciu ako emaily s novinkami či príspevky na sociálnych sieťach,
  • propagačné alebo informačné videá a podcasty.

Ako si overím prístupnosť?

Nepotrebujete doktorát z informačnej vedy (aj keď my ho máme :-)). Na overenie základnej prístupnosti vám stačí… odložiť myšku / vypnúť touchpad. Je to nezvyk, ale dokážete sa ku všetkým službám a funkciám na vašej stránke dostať len s pomocou klávesnice? Dokážete bez myšky dokončiť nákupný proces, či poslať otázku cez čet bota? A dáva to, ako sa pohybujete po stránke bez myšky, logický zmysel? Gratulujem, práve ste overili dva veľmi dôležité body: ovládateľnosť z klávesnice a zmysluplné poradie.

Je to len začiatok, ale ak ste prešli týmto testom, zvyšok už pôjde ľahšie. Napríklad rozšírenie WAVE vám pomôže rýchlo identifikovať:

  • chyby v kontraste,
  • chýbajúce popisky k obrázkom (ak nejde len o dekoračnú grafiku či ilustračné obrázky),
  • chýbajúce popisky k poliam vo formulári,
  • niektoré prvky, ktoré nie je možné ovládať pomocou klávesnice.

Pre dôkladnejšie otestovanie môžete skúsiť Accessibility Insights, ktoré vás prevedú vybranými bodmi z pravidiel WCAG (Pravidlá pre prístupnosť webového obsahu, nájdete ich aj v slovenčine v neoficiálnom preklade, na ktorom sme sa podieľali). Žiaden automat však neskontroluje viac ako 20 – 30 % z aktuálnych požiadaviek a už vôbec nedokáže skontrolovať prístupnosť podľa v EÚ platnej normy EN 301 549 (PDF, 2,232 MB). Neoveria, či sú použité popisky správne, či používatelia pred a počas vypĺňania formulárov majú dostatočné inštrukcie a či sú upozorňovaní na chyby zrozumiteľnou a prístupnou formou, či je poradie prechádzania obsahom naozaj zmysluplné a pod. Rovnako ako veľa nedostatkov prehliadnu, často hlásia aj mnoho falošne pozitívnych nálezov, predovšetkým ak používate obrázky a podkladovú grafiku vkladanú pomocou CSS.

Ultimátnym testom je samozrejme použitie asistenčnej technológie, napríklad NVDA pre Windows, alebo VoiceOver pre MacOS. Aj Linux má svoj vlastný nástroj, ktorý sa volá Orca.

Prístupnosť PDF dokumentov vám pomôže overiť buď platená verzia Adobe Acrobat Pro, alebo zdarma dostupný PDF Accessibility Checker PAC 2024 (len pre Windows).

Je toho na vás príliš? Napíšte nám a pozrieme sa na to spolu s vami!